Auto ze zahraničí – mohou vám ho zabavit!!!

Pokud jste se rozhodli nakoupit automobil ze zahraničí, respektive nechat si takovýto automobil dovést, můžete o něj přijít. V Česku se rozmáhá nový tip podvodu s DPH na automobilech dovezených ze zahraničí.

 „O řádně zaplacený automobil můžete přijít i po několika letech.“


Jak podvod funguje?

Dovozci automobilů ze zahraničí zakládají účelově nové firmy, které vlastní tzv. „bílí koně“. Na tyto firmy se následně v zahraničí nakoupí automobily bez DPH. Daň z přidané hodnoty musí firma odvést českému státu právě při prodeji takovýchto automobilů. Nicméně to neudělá.

Jednoduše řečeno firma napsaná na bílého koně nakoupí automobily v zahraničí bez DPH, ale v Česku již po prodeji automobilu koncovému zákazníkovi DPH nezaplatí. Po několika takovýchto transakcích, se firma bílého koně zruší, zlikviduje, ukončí a český stát už nemá po kom ušlé DPH vymáhat. Daň tak neustále visí na vámi koupeném automobilu.

Mohu tedy o takové auto přijít?

Bohužel ano, pokud dojde ze strany Finančního úřadu k vyšetřování daňového úniků firmy, která automobily přivezla, může vám Finančák zabavit váš automobil jako důkaz páchání trestné činnosti. Bohužel vás nic neochrání a to i několik let zpětně. Vy se sice můžete soudit a domáhat práv u dovozce vašeho automobilu, ale pokud to byl bílý kůň, nemáte se v podstatě s kým soudit.

Je nějaká ochrana, mohu se nějak bránit?

Naštěstí ano. Jediná a účinná ochrana, jak se bránit proti tomu aby vám nebyl váš automobil zabaven i po několika letech od jeho koupě, je vždy důsledně a nekompromisně požadovat po prodejci dovezeného automobilu doklad o odvedení DPH Finančnímu úřadu. Při koupi takovéhoto automobilu, si tuto podmínku (doklad o zaplacení DPH) dejte do kupní smlouvy. Doporučujeme obětovat 1000Kč na advokátní poradnu a smlouvu si nechat sestavit právníkem. Určitě se vám to vyplatí, v opačném případě vás může čekat jen dlouholeté soudní spory s bílým koněm a zabavené auto.

Nejbezpečnější nákup ojetého automobilu je nákup v nedobrovolné dražbě.

Dražby aut